W dniu 10 kwietnia 2013 uczniowie uczestniczyli w wykładach i pokazach organizowanych na poznańskich wyższych uczelniach w ramach XVI Festiwalu Nauki i Sztuki. Byliśmy na Wydziale Fizyki, Wydziale Biologii i Wydziale Teologicznym UAM.
Uczniowie z klas o profilu biologiczno-chemicznym udali się na zajęcia dydaktyczne odbywające się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Biologii UAM.
Wzięli udział w wykładach i warsztatach, dotyczących między innymi kryminalnych zagadek biologii molekularnej, ewolucji naczelnych oraz budowy mózgu zaprezentowanej w formie 3D. Pani dr Monika Fabiś, nauczyciel biologii w naszej szkole, oprowadziła uczestników wyprawy po laboratoriach, gdzie nie każdy ma wstęp, wprowadzając ich w tajniki zawodu biologa. Zwiedzając wystawy, uczniowie poznali różnorodność świata stawonogów zamieszkujących tropiki, spotkali się oko w oko z patyczakami, modliszkami, karaczanami, skorpionami i pająkami. Co niektórzy odważyli się bliżej z nimi zaprzyjaźnić, co zostało uwiecznione na zdjęciach! Pełni pozytywnych wrażeń wszyscy z niecierpliwością oczekują kolejnej wizyty na Wydziale Biologii.
Grzegorz Króliczak
Uczniowie grup matematyczno – fizycznych klasy pierwszej, drugiej i trzeciej liceum uczestniczyli w dwóch wykładach na Wydziale Fizyki UAM.Pierwszy z nich pod tytułem „Akustyka grzmotu” - prowadził prof. Rufin Makarewicz. Wykładowca omówił mechanizm powstawania grzmotu. Przyczyną grzmotu jest przepływ ładunku elektrycznego w atmosferze, który jonizuje cząsteczki powietrza – czyli pozbawia ich elektronów. Pozostałe elektrony wzbudzane są na wyższe orbity w atomie, a potem, wracając na swoje miejsce, emitują fotony światła – czyli błyskawice, którym towarzyszy ostry, głośny trzask – grzmot.
Drugi wykład pod tytułem „Prąd elektryczny – świat się kręci” prowadził dr Mariusz Sidowski. Wykładowca omówił zagadnienia związane z powstawaniem i przepływem prądu oraz z oddziaływaniem prądu na materię. Doświadczenia z udziałem publiczności pozwoliły przekonać się, że sami też jesteśmy źródłami prądu. Niestety są to prądy bardzo słabe – rzędu jednego wolta, zatem na razie nie warto zrywać umowy z elektrownią.
mgr Alina Piwowarczyk