inf10  inf20

Tytuł czasopisma: Kajecik

Czasookres ukazywania się czasopisma: Ukazuje się od 1997 roku.

Częstotliwość wydawania: Od 3 lat wydajemy regularnie 3 numery w każdym roku szkolnym, w latach poprzednich liczba numerów wydawanych w ciągu roku była zmienna.

Tematyka: Publikujemy teksty dotyczące życia naszej szkoły, przypominamy najważniejsze wydarzenia, w których braliśmy udział. Stałe rubryki naszego czasopisma pozwalają bez trudu odnaleźć interesujące informacje. Na łamach szkolnej gazetki przedstawiamy poszczególne klasy, nauczycieli uczących w naszej szkole oraz ciekawych ludzi, których spotkaliśmy na swojej drodze. Każdy nowy redaktor witany jest w naszym czasopiśmie w taki sam sposób – pisze krótki artykuł o sobie, swoich pasjach i planach dotyczących pracy w redakcji. Opisujemy również ciekawe lekcje, interesujące wycieczki szkolne i rodzinne oraz ciekawe doświadczenia z życia redaktorów i osób współpracujących z redakcją. W każdym numerze pojawia się krzyżówka, krótka recenzja książki, filmu lub płyty oraz utwór poetycki, którego autorem jest uczeń naszej szkoły. Od trzech lat tworzymy również poradniki pod wspólnym tytułem 10 sposobów na… , by pomagać naszym Czytelnikom w odkrywaniu prostych sposobów na szybką naukę, odnalezienie wiosny,  zdobycie nagrody w szkolnym plebiscycie, budowanie właściwych relacji itp. Stałym elementem każdego numeru są opracowane przez uczniów lub nauczycieli ciekawostki ze świata nauki, przyrody, techniki. Redakcja tworzy również krótkie teksty reklamowe, które promują nasze czasopismo. Publikujemy je na drugiej stronie każdego numeru. Dodatkowo w naszym czasopiśmie umieszczamy zdjęcia, których autorami są uczniowie lub nauczyciele naszej szkoły oraz osoby współpracujące z redakcją.

Sposób redagowania czasopisma: Autorami tekstów są przede wszystkim uczniowie, którzy spotykają się na warsztatach dziennikarskich w naszej szkole. W zajęciach może uczestniczyć każdy uczeń gimnazjum i liceum, bez względu na ocenę z języka polskiego. Nie ma żadnych rozmów kwalifikacyjnych czy pisania „próbnych” tekstów. Uznajemy, że najważniejsze są dobre chęci, umiejętność obserwacji świata i otwarcie na współpracę z redakcją. Nie każdy napisany artykuł znajduje swoje miejsce w „Kajeciku”, ale może rozwinąć umiejętności, motywuje do dalszej pracy .  Większość tekstów z każdego numeru powstaje w szkole, dłuższe artykuły uczniowie mogą dokończyć w domu. Tematykę każdego numeru omawiamy w czasie warsztatów, uczniowie mogą zaproponować własne tematy. Wywiady nagrywamy najczęściej na szkolnym dyktafonie, następnie przygotowujemy tekst do publikacji i prosimy rozmówcę o autoryzację. Do współpracy zapraszamy również tych uczniów, którzy nie uczestniczą w warsztatach dziennikarskich. Wtedy publikujemy teksty napisane w domu lub w czasie lekcji języka polskiego. Korektą tekstów (językową, stylistyczną, ortograficzną, merytoryczną) zajmuje się opiekun redakcji. Od dwóch lat uzdolnieni uczniowie naszej szkoły rywalizują w plebiscycie Róże Jadwigi, w którym wręczamy statuetki w 9 kategoriach – m.in. nagradzamy Dziennikarza Roku. W ubiegłym roku szkolnym laureatką w kategorii Dziennikarz Roku została uczennica klasy maturalnej Wiktoria Wilińska, w tym roku szkolnym uczennica klasy trzeciej gimnazjum Liliana Saadi. Nasze czasopismo daje więc również możliwość pracy nad własnym talentem i rozwijania swoich zainteresowań.

Materiały potrzebne do napisania artykułów zbieramy w różny sposób w zależności od tematu. Nagrywamy krótkie komentarze uczniów, zapisujemy ciekawe spostrzeżenia, korzystamy z Internetu, książek dostępnych w bibliotece, szukamy inspiracji na szkolnych i redakcyjnych wycieczkach. Odwiedziliśmy także WTK oraz Radio Emaus. Staramy się nie kopiować tekstów z Internetu po to, by uatrakcyjnić nasze czasopismo.  Zależy nam, by każdy numer w całości był dziełem uczniów (czasami też nauczycieli) naszej szkoły.

Finansowanie: Spotkania redakcji, skład i wydruk gazetki we współpracy z wydawnictwem Misyjnych Dróg są współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu Akademia Kultury i Sztuki.

Opiekun gazetki i redaktor naczelny: Monika Koc – nauczyciel języka polskiego

Współpracują: s. Iwona Maria Stasik CR, o. Błażej Mielcarek OMI (skład)

Dziennikarze:

W roku szkolnym 2018/2019 Ivo Sadowski, Adam Mikołajczak, Agata Konca, Maria Krysztofiak, Tomasz Chady, Zofia Luleczka, Sancja Ziaja, Iga Kazecka, Karolina Kmiecik.

Z redakcją współpracują: Maria Króliczak, Anna Sosnowska, Martyna Dągielska, Bianka Kajdanowicz,  i inni.

Opr.: mgr Monika Koc

Do Kajecika ukazały się także dodatki specjalne:

 

 

ARCHIWUM KAJECIKA

     

     

 

 

Nasi partnerzy

 

 

© Strony internetowe w Joomla - Poznań :: SOLmedia.pl 2013