mikroskop WIEDZIEĆ WIĘCEJ
CZYLI CIEKAWOSTKI BIOLOGICZNE

Na tej stronie możecie znaleźć ciekawe informacje biologiczne, streszczenia artykułów oraz odnośniki do wartych odwiedzenia (z punktu widzenia biologa) miejsc w sieci.
Wszystkich "tropicieli" nowinek przyrodniczych zapraszam do współtworzenia strony!



SIEĆ NATURA 2000

natura2000

Sieć NATURA 2000 została utworzona w krajach Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona siedlisk naturalnych zwierząt i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Została ona wprowadzana w życie od 1992 roku. Sieć NATURA 2000 wytycza 9 rodzajów siedlisk naturalnych (regionów biogeograficznych) – są to regiony:

- alpejski,
- atlantycki,
- borealny,
- kontynentalny,
- makaronezyjski,
- śródziemnomorski,
- panoński,
- czarnomorski,
- stepowy.


W naszej ojczyźnie można wyróżnić 2 regiony biogeograficzne: alpejski, który zajmuje 4%powierzchni chronionych i kontynentalny, który zajmuje 96% terenów objętych ochroną. Pod ochroną sieci NATURA 2000 znajduje się wiele zwierząt, które występują w Polsce. Większość z nich jest dobrze znana ludziom, ale są i też takie, o których nie mieliśmy pojęcia. Oto lista zwierząt chronionych na terenie naszego kraju:

SSAKI

Foka pospolita, Tchórz stepowy, Świstak tatrzański, Nocek Bechsteina, Nocek łydkowłosy,Kozica tatrzańska, Żbik, Foka szara, Suseł perełkowy, Norka europejska, Podkowiec duży,Wilk, Darniówka tatrzańska, Niedźwiedź Brunatny, Ryś euroazjatycki, Nocek duży, Bóbr europejski, Wydra, Żubr, Suseł moręgowaty, Nocek orzęsiony, Mopek, Morświn, Foka obrączkowana, Smużka stepowa, Podkowiec mały.

morswin
morświn

RYBY

Głowacica, Minóg ukraiński, Piskorz, Koza złotawa, Kiełb białopłetwy, Boleń, Jesiotr bałtycki, Strzelba błotna, Brzanka, Aloza, Koza, Minóg strumieniowy, Ciosa, Łosoś, Głowacz białopłetwy, Minóg rzeczny, Minóg morski, Kiełb Kesselra, Parposz, Brzanka.

GADY I PŁAZY

Traszka grzebieniasta, Żółw błotny, Kumak nizinny, Traszka karpacka, Kumak górski.

BEZKRĘGOWCE

Strzępotek edypus, Skójka gruboskorupowa, Czerwończyk fioletek, Biegacz Zawadzkiego, Trzepla zielona, Przeplatka aurinia, Czerwończyk nieparek, Poczwarka Geyera, Kozioróg dębosz, Skójka perłopodobna perłoródka, Poczwarówka jajowata, Pływak szerokobrzeżek, Jelonek rogacz, Konarek tajgowy, Szlaczkoń szafraniec, Biegacz urozmaicony, Pachnica dębowa, Nadobnica alpejska, Sówka puszczykówka, Zalotka większa, Ponurek Schneidera, Bogatek wspaniały, Modraszek eroides.

czerwonczyk
Czerwończyk nieparek


Uważam, że sieć NATURA 2000 została bardzo słusznie utworzona. Jej zasięg obejmuje całą Unię Europejską, co daje możliwość ochrony gatunków i siedlisk naturalnych we wszystkich krajach, a nie tylko w niektórych. Myślę, że ochrona środowiska jest bardzo ważna. Otaczający nas świat jest naszym domem, a o miejsce, w którym się mieszka należy dbać i je szanować. Sądzę, że warto zwrócić uwagę na zwierzęta, które mieszkają tuż obok nas. Może się okazać, że takie stworzenie jest pod ochroną, a my szkodzimy mu nie wiedząc nawet o tym. Zachęcam do zapoznania się z opisami gatunków na oficjalnej stronie sieci NATURA 2000: www.natura2000.gdos.gov.pl w zakładce: Ochrona gatunków i siedlisk.


Autor tekstu: Grzegorz Króliczak, klasa II A


SZKIELET CZŁOWIEKA - KOBIETA CZY MĘŻCZYZNA?

Każdy człowiek ma szkielet. Niezależnie od wzrostu, koloru skóry czy też płci. Tylko czy aby każdy szkielet jest taki sam? Na pierwszy rzut oka odpowiedź jest oczywista: tak. Ale przyglądając się bliżej jesteśmy wstanie zauważyć kilka różnic między budową szkieletu kobiety a mężczyzny, mimo iż ma on taką samą ilosc kości wynoszącą około 206. Kobieta ma szerszą i większą miednicę ale mniejszą czaszkę (nie oznacza to wcale, że jesteśmy mniej zdolne). Mężczyźni mają szerszą klatkę piersiową i bardziej rozbudowane ramiona, a cały szkielet jest zazwyczaj większy i cięższy. Kształt szkieletu kobiety jest podobny do klepsydry, natomiast mężczyzny - ma kształt trójkąta. Krótko mówiąc - Twój szkielet jest jedyny w swoim rodzaju - tak jak każdy inny.

miednica

miednica kobiety

Autorka tekstu: Zuza Burlaga, klasa II B

..............................................................................................................

Archiwum ciekawostek

Dzika przyszłość

Nowa piramida żywienia

Powrót do strony głównej