mikroskop WIEDZIEĆ WIĘCEJ
CZYLI CIEKAWOSTKI BIOLOGICZNE


DZIKA PRZYSZŁOŚĆ


           Na jednym z pierwszych spotkań Klubu Biologa obejrzeliśmy film popularnonaukowy pt "Dzika przyszłość (The Future is Wild)", w którym przedstawiane jest przyszłe życie na Ziemi, po wyginięciu człowieka w okresie za 5 mln lat. Film przygotowywany był przez 5 lat przy udziale 16 uczonych z różnych stron świata.

Według prognoz uczonych za 5 milionów lat na Ziemię powróci epoka lodowcowa.Wyginie wiele ssaków,jak ludzie,większość drapieżnych,kopytnych i naczelnych,oraz wszystkie walenie i płetwonogie. Całą Europę, aż do Paryża pokryje lód. Morze Śródziemne wyschnie w wyniku zmian klimatycznych i zamknięcia cieśniny Gibraltarskiej, które spowodowane będzie zderzeniem się Afryki z Europą. W Ameryce Południowej znikną lasy tropikalne, a na terenie Amazonii będą rozciągać się wielkie obszary trawiaste. W Ameryce Północnej pokrywa lodowa zakryje obszar aż do Chicago a na terenie Kansasu powstanie zimna lodowa pustynia.

Robiący niesamowite wrażenie film przenosi widza na Ziemię przyszłości, na długo po zniknięciu z jej powierzchni człowieka i ukazuje niezwykłe, nieznane nauce hipotetyczne stworzenia, które mają szanse powstać za 5 milionów lat w procesie ewolucji

KUNA SKALNA- ssak z rodziny łasicowatych, potomek współczesnej kuny leśnej. Z powodu zaniku drzew jej ogon uległ redukcji, a ciało się wydłużyło. Zmiany te umożliwiły przeciskanie się między skałami. Odżywia się jajami kryptogada. Posiada krótkie, szablaste zęby z przodu pyska.

kuna
kuna skalna

SKROB- wszystkożerny, żyjący na terenach skalistych potomek współczesnego dzika.Żyje w niewielkich grupkach. Jego wydłużone kończyny umożliwiają sprawne poruszanie się między skałami. Z powodu niewielkiej ilości pokarmu skarłowaciał. Pada ofiarą kuny skalnej.

skrob
skrob

KARAKILE -drapieżne, nielotne ptaki, potomkowie współczesnych karakar,polują stadami.Ich krótkie skrzydła kończą się pazurami, a grzebień piór na głowie służy do porozumowienia się. Karakile są czołowymi drapieżnikami południowoamerykańskich prerii.Składają jaj do jednego gniazda, co zapewnia bezpieczeństwo.


karaile

Obejrzany przez uczestników klubu film i pokazane w nim mechanizmy ewolucji oraz kierunki zmian ewolucyjnych stały się inspiracją do próby wejścia w rolę naukowca i zaprojektowania innych, niż pokazane w filmie, organizmów.
Grzegorz Króliczak podjął taką próbę i kierując się w naukowym i profesjonalnym podejściem do tematu stworzył hipotetyczny gatunek zwierzęcia, które być może ma szanse żyć na Ziemi za 5 mln lat.


WIEWIÓRKA GRZEBNA łac. Sciurus rusparus autorstwa GRZEGORZA KRÓLICZAKA

SYSTEMATYKA: Domena  - EUKARIOTY
Królestwo  - ZWIERZĘTA
Typ  - KRĘGOWCE
Gromada  - SSAKI
Podgromada - SSAKI ŻYWORODNE
Szczep - SSAKI ŚREDNIE
Nadrząd - GRYZONIE WIĘKSZE
Rząd - GRYZONIE
Rodzina - WIEWIÓRKOWATE
Rodzaj - SCIURUS
Gatunek - SCIURUS RUSPARUS

WIEWIÓRKA GRZEBNA:

Naziemne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące stepy Ameryki Południowej za 5 mln lat. W wyniku ewolucji wiewiórka zamieszkała w Ameryce, ponieważ w Europie i Azji panowała epoka lodowcowa.
Żyje samotnie lub w grupach 2-4 osobników. Jest zwierzęciem cichym, spokojnym i bardzo płochliwym. Jest potomkiem dzisiejszej wiewiórki rudej.
W wyniku ewolucji przednie kończyny znacznie się wydłużyły, a ogon stał się krótszy. Wiewiórka grzebna zeszła z drzewa i rozpoczęła życie n a ziemi. Na stepach nie ma drzew, dlatego wiewiórka grzebna żeruje na ziemi. Tam szuka traw i zbóż,a także korzeni różnych roślin, stąd jej nazwa wiewiórka grzebna. Prowadzi tryb życia podobny do dzisiejszego nieświszczuka ( pieska preriowego).

PODSTAWOWE DANE:
1. WYMIARY  35-50cm
2. WAGA  5-9kg
3. OKRES GODOWY   maj-sierpień
4. CIĄŻA  65 dni
5. LICZBA MŁODYCH  2
6. POŻYWIENIE  trawa, zboża i korzenie
7. WYSTĘPOWANIE  stepy Ameryki Południowej

NISZE EKOLOGICZNE:

Temperatura: może żyć w temp. Od5do45 st.C, optimum dla tego gatunku to temp. od 15 st.C do 26 st.C

WILGOTNOŚĆ: gatunek ten nie lubi dużej wilgotności, woli żyć w suchym środowisku

ILOŚĆ ŚWIATŁA: lubi, kiedy jest jasno, żeruje w dzień, uwielbia wygrzewać się na słońcu

SKŁAD CHEMICZNY OTOCZENIA: - potrzebne są minerały w glebie, aby rośliny mogły rosnąć; potrzebna jest woda pitna; zamiast wody chętnie je owoce, lecz nie ma ich dużo na stepach

WPŁYW SĄSIEDNICH ORGANIZMÓW: - stara się żyć jak najdalej od osad pumy karłowatej

wiewiórka
wiewiórka grzebna


Powrót do strony głównej