początek...
następny artykuł


POWRÓT

"Czym jest grzeczność dla Sędziego Soplicy
i jak ją stosować" c.d.

(

Czy dziś nauka Sędziego nas obowiązuje? Czy też z powodu upływu czasu grzeczność się przestała liczyć w czasach współczesnym? Nie ma przecież już tak wyraźnych podziałów na klasy społeczne, nie ma magnatów i chłopów pańszczyźnianych, szlachty bogatej i szlachty szaraczkowej. Zatem stan drugiego człowieka, jego majątek czy pochodzenie nie są to przyczyny, dla których mielibyśmy traktować ludzi z większym lub mniejszym szacunkiem.

Jednak nadal są ludzie starsi, którym należy się uwaga i grzeczne traktowanie, wobec których musimy być uprzejmi, i są kobiety i dziewczęta, wobec których mężczyźni powinni być dżentelmenami. Mimo iż nowoczesny świat jest tak różny od tego przedstawionego w "Panu Tadeuszu", grzeczność obowiązuje. Należy się grzecznie zachowywać, mówić, wyrażać się, gdyż tak pokażemy, jakimi jesteśmy ludźmi i jak patrzymy na otaczający nas świat.

Czym była dla Sędziego grzeczność? Była wartością, którą niezwykle cenił. Sędzia z całego serca dziękował za możliwość jej nauki i propagował jej stosowanie. Mówił, że stosować ją należy odpowiednio w stosunku do różnych osób, jednak przestrzegać jej każdy powinien - młodzian i stary.