spis artykułów
początek...

POWRÓT

Czy Antygona stanowi przykład fanatyka religijnego? c.d.

(5/9): Rosemarie Beck 'Antygona przed Kreonem' 1991; źródło: www.artcritical.com

Czy Antygona musiała umrzeć? Dlaczego nie uciekła z miasta i nie uratowała życia? Przecież mogła z łatwością wymknąć się z pułapki.

A jednak wybrała śmierć. Wolała umrzeć, niż żyć ścigana i napiętnowana. Chciała jednak przez swój zgon pokazać, iż o życiu człowieka nie może decydować ziemski władca, że żaden król nie jest ponad prawem boskim. Antygona przekazała to poprzez swe samobójstwo - obnażyła słabość ziemskiego króla.

Był to jej sprzeciw wobec ingerencji ziemskich władców w sprawy religijne, takie jak śmierć i pochówek. Dała jednak ludziom do zrozumienia, że prawa ziemskiego również należy przestrzegać. Gdyby tak nie sądziła, nie oddałaby się w ręce Kreona. Nie można więc jej zaliczyć do fanatyków religijnych, którzy absolutnie nie uznają prawa ziemskiego.

Według mnie, Antygona w żadnym wypadku nie stanowi przykładu fanatyka religijnego. Przez swoją śmierć nie chciała się sprzeciwić prawu ludzkiemu, lecz tylko jednemu przepisowi. Sama respektowała prawo ziemskie, dlatego oddała się w ręce władcy. To nie był fanatyzm, tylko sprzeciw wobec niesprawiedliwości i ingerencji władców w religię.



Zobacz też inne artykuły Juliusza:

Wywiad z inspektorem Zabielskim
- "Times". 10.04.1888

Czym jest grzeczność dla Sędziego Soplicy

Za czy przeciw karze śmierci?

Komputer - przyjaciel czy wróg człowieka?

Byłem za młody, aby umieć ją pokochać...