WYCIECZKA - PELPLIN - GNIEW - MALBORK
WYCIECZKA PELPLIN – GNIEW – MALBORK
W czwartek 2 czerwca 2011 r. klasy drugie gimnazjum, klasa I liceum i II liceum wyjechały na wycieczkę szlakiem Zamków Krzyżackich.
Pierwszym celem był Zamek Krzyżacki w Malborku. Po pięciu godzinach integracji w autokarze dotarliśmy do Malborka. Średniowieczna twierdza już z daleka robi ogromne wrażenie i ukazuje potęgę Zakonu. Na dziedzińcu zamkowym spotkaliśmy się z przewodnikiem i zaczęliśmy ponad dwugodzinne zwiedzanie twierdzy. Obejrzeliśmy komnaty i cele rycerskie w Zamku Wysokim. Ogromne wrażenie zrobił na uczestnikach Kościół zamkowy p.w. Najświętszej Marii Panny z ośmiometrową figurą Matki Boskiej. W Zamku Średnim zwiedziliśmy pomieszczenia gospodarcze oraz dowiedzieliśmy się o średniowiecznym systemie ogrzewania zamku, które do dziś wzbudza wielkie zainteresowanie. Na koniec pobytu w Malborku uczniowie mogli samodzielnie zwiedzić dziedziniec i zaopatrzyć się w pamiątki, co niektórzy skwapliwie uczynili.
Następnie udaliśmy się do Zamku w Gniewie, który był pierwszą obronną siedzibą krzyżacką na zachodnim brzegu Wisły i z czasem stał się jednym z najbardziej znaczących militarnie ośrodków w całym państwie zakonnym. Po rozlokowaniu się w komnatach sypialnych – Dormitorium, udaliśmy się do „Karczmy Rycerskiej” na obiadokolację. Kolejną atrakcją było ognisko na podzamczu. Następnie zostaliśmy zaproszeni na nocne zwiedzanie zamku z pochodniami oraz na spotkanie z Duchem zamku Gniewskiego. Uczestniczyliśmy również w spektaklu światło – dźwięk. W czasie wieczornych spacerów zapoznaliśmy się z historią Zamku i jego właścicielami.
Drugi dzień pobytu w Gniewie rozpoczęliśmy śniadaniem, a następnie wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych, w czasie których zapoznaliśmy się z dawnymi warsztatami – prasą Gutenberga, mennicą, kołem garncarskim, dawnym krosnem, pieczęciami lakowanymi, strzelnicą z łuku oraz prezentacją repliki średniowiecznej kuszy. Dużo emocji wzbudziła wystawa narzędzi używanych do tortur, stosowanych w dawnych (i tych mniej dawnych) czasach. Na koniec naszego pobytu w Gniewie wzięliśmy udział w „Żywej Lekcji Historii” przeprowadzonej przez członków Chorągwi Komturstwa Gniewskiego oraz Konfratrów Św. Wojciecha. W czasie tej żywej i zabawnej lekcji poznaliśmy obyczaje i stroje średniowiecznych rycerzy. Chętni uczniowie mogli strzelać z kuszy do zwierzyny, przymierzyć strój rycerski oraz zobaczyć na własnej skórze, jakie to wszystko było ciężkie i niewygodne. Na koniec obejrzeliśmy pojedynek na miecze.
Kolejnym przystankiem naszej wyprawy było Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Obejrzeliśmy wystawę sztuki starożytnej, gdzie były rzeźby z XIV i XV wieku, krucyfiksy, fragmenty ołtarzy oraz pierwsze wydanie Biblii Gutenberga. Następnie obejrzeliśmy wystawę sztuki nowożytnej, gdzie królowały eksponaty z epoki baroku. Natomiast w Skarbcu podziwialiśmy wyroby złotnicze, głównie paramenty mszalne - kielichy, monstrancje itp. Mogliśmy też obejrzeć kolekcję papieską związaną z pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie. Z muzeum pojechaliśmy do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii kościoła, a samo wnętrze zrobiło na nas ogromne wrażenie. Bazylika ma 84m długości i 43m szerokości oraz aż 21 ołtarzy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych epok, ale dominuje barok. Sklepienie bazyliki jest najstarszym w Europie, sklepieniem gwieździstym.
Zwiedzanie Katedry było ostatnim punktem programu naszej wycieczki. Na koniec zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Tekst: mgr Joanna Pawłowska
Fotografie: Filip Kaczmarek
>>