Adam Jerzykiewicz z klasy IIIa uzyskał 11 miejsce w Polsce i zdobył tytuł laureata XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956. Od traktatu ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych. W dniach 4-6 czerwca odbył się ostatni etap Olimpiady w Warszawie. Adam, uzyskując wcześniej tytuł finalisty i 3 miejsce w Wielkopolsce, podjął dalsze zmagania, które zakończyły się ogromnym sukcesem.
Pierwszego dnia po rejestracji w Muzeum Powstania Warszawskiego i uroczystym przywitaniu uczestników, Adam musiał zmierzyć się z pierwszą częścią konkurencji, mianowicie: Broń i Barwa, Eksponat, Geografia Historyczna, Literatura i poezja. Rozwiązanie poszczególnych zadań wymagało szczegółowej, a jednocześnie rozległej wiedzy z zakresu szeroko pojętej historii wojskowości. Po tej części Uczestnicy przejechali do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie czekały na nich kolejne konkurencje: Pieśń, Warszawa w latach 1921-1956, Ordery i Odznaczenia, Weksylologia.
Drugiego dnia Uczestnicy musieli wcielić się w rolę przewodników i oprowadzić po wylosowanych miejscach historycznych w Warszawie. Adam opowiadał o akcji „Wsypa” i aresztowaniu żołnierzy oddziału „Osa-Kosa” w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.
Trzeciego dnia odbyła się uroczysta gala finałowa na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wręczono wyróżnienia laureatom oraz uhonorowano ich pamiątkowymi medalami od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Uroczystość uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odśpiewał pieśni z okresu II wojny światowej. Wcześniej każdy z uczestników złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Adam przeszedł przez wiele etapów zarówno pisemnych jak i ustnych, uzyskując za każdym razem bardzo wysokie wyniki. Wykazał się ogromną wiedzą oraz włożył ogrom pracy, który zaowocował tak wielkim sukcesem. Tytuł laureata gwarantuje bowiem nie tylko 100% z egzaminu maturalnego z historii ale również przyjęcie w pierwszej kolejności na wybrane kierunki studiów. Jestem pełna podziwu dla zaangażowania, determinacji i postawy Adama. Jest absolutnie historycznym skarbem i za tę właśnie historyczną podróż serdecznie Adamowi dziękuję. Ponadto mam nadzieję, że sukces ten będzie inspiracją dla innych, którzy śladami Adama, odważą się spróbować swoich sił w Olimpiadach Przedmiotowych.
Julia Klimczak