Tymoteusz Czarnecki na Olimpiadzie Geograficznej

Etap okręgowy LI edycji Olimpiady Geograficznej (OG) za nami. Każda olimpiada przedmiotowa to nie lada wydarzenie. Poziom wymagań określa się ogólnie jako daleko wykraczający poza maturalny. I rzeczywiście tym razem nie było inaczej.  Ale po kolei.

  1. Czerwiec 2024 – Tymoteusz Czarnecki (I LO) decyduje się spróbować sił w I etapie OG, w czasie wakacji wstępnie przyglądając się jednemu z czterech proponowanych tematów.
  2. Wrzesień 2024 – Tymoteusz Czarnecki (II LO) wybiera trudny temat A: „Charakterystyka krajobrazu sterasowanej doliny rzecznej” i zabiera się pod okiem nauczyciela za plan pracy, obmyśla metodykę, określa teren badań (odcinek Warty koło Wiórka i Łęczycy), przegląda literaturę.
  3. Październik 2024 – angażuje rodzinę, penetruje znane sobie i odkrywa nowe miejsca, poszerzając przy okazji botaniczne i geomorfologiczne horyzonty, fotografuje, inspiruje się wycieczkami terenowymi i obrazami, wreszcie analizuje, wyciąga wnioski i domyka poszczególne rozdziały pracy. Praca o tytule: „Charakterystyka krajobrazu doliny Warty na południe od Poznania – naturalna enklawa w milionowej aglomeracji”, jest gotowa (można się z nią zapoznać tu…). Nauczyciel ocenia wysoko, głównie za wnikliwość i naukowy język.
  4. Listopad 2024 – pracę drukuje, wysyła do okręgowej komisji, czekając czy wysoki wynik uzyskany od nauczyciela, znajdzie również uznanie u zewnętrznej komisji.
  5. Grudzień 2024 – weryfikacja 106 prac nadesłanych z Wielkopolski daje bardzo wysoki 87 punktowy wynik (na 100 punktów możliwych, a przy 75 będących przepustką do kolejnego etapu). Jest wśród 83 uczestników kolejnego etapu.
  6. Styczeń i luty 2025 – przygotowuje się do zawodów II etapu, rozwiązując testy poprzednich edycji, studiuje podręczniki, literaturę geograficzną, atlas, konsultuje się z nauczycielem, słowem – wnika w labirynty geografii.
  7. 8 Lutego 2025 – po feriach zimowych, w części zamienionych na przygotowania do zmagań olimpiady, staje w szranki do naukowej rywalizacji. W 3 podejściach pisemnych uzyskuje 79,5 pkt, co daje mu 5 miejsce (wśród 83 piszących). To 13 punktów więcej niż wymagane do niedzielnych zmagań, do których przystępuje 23 uczniów.
  8. 9 Lutego 2025 – quiz wiedzy złożony z 20 pytań, z najróżniejszych dziedzin geografii (szczegółowość powalająca na kolana), Tymek pisze na 18 punktów (wynik genialny!). Następnie 5 minut prezentacji wylosowanego zagadnienia: Wpływ warunków środowiskowych na rozwój aglomeracji Bydgoszczy. Punktów 14/20. Występ przed akademickim jury i publicznością, wymagający niewiarygodnego opanowania i skupienia się na poprawności merytorycznej (bez wcześniejszych doświadczeń) wypada bardzo korzystnie. Suma 111,5 punktów, utrzymane 5 miejsce w Wielkopolsce.
  9. 8 marca 2025 – wyniki II etapu LI edycji Olimpiady Geograficznej w skali Polski, na które czekamy, bo od nich zależy udział Tymka w finałowym, centralnym etapie tego wydarzenia.

 

Szczere gratulacje dla Tymka, od piszącego niniejsze sprawozdanie, za wkład pracy, wyniki no i reprezentowanie szkoły na zewnątrz.

 

Krzysztof Puk geograf

Praca konkursowa Tymoteusza