AUDYCJA  z 12.11.2008

DSCF26331.jpgJest godzina 10.30. Dominik Gajda. Zapraszam na premierę autorskiej audycji Rozmowy na poziomie. Dzisiaj w studio mam zaszczyt gościć historycznego, bo pierwszego gościa – Juliusza Dworackiego, dwukrotnego laureata prestiżowego konkursu o tytuł „Mistrza Nauki”, człowieka powszechnie znanego, ucznia pierwszej klasy liceum, pasjonata nauk humanistycznych, a jednocześnie sumiennego naukowca z profilu przyrodniczego(…)

Dominik Gajda: - Witam Cię serdecznie, Juliuszu!

Juliusz Dworacki: - Witam Dominiku, witam słuchaczy.

D.G.: - Może na początek, nim przejdziemy do bardzo istotnych tematów, powiedziałbyś, co skłoniło cię do przyłączenia się do grupy redakcyjnej naszego szkolnego radia?

J.D.: - Cóż… Radio to bardzo interesująca idea i chciałem się sprawdzić w roli dziennikarza radiowego. Poza tym myślę, iż w pewien sposób rozwija umiejętności wysławiania się a także redagowania tekstów, co się bardzo może przydać w różnych sytuacjach.

D.G.: -  (…) Przejdźmy teraz do kilku zasadniczych tematów. W ostatnich dniach z ust wszystkich komentatorów politycznych nie schodzą dwa słowa: Barack Obama. Co sądzisz o wynikach wyborów w Stanach Zjednoczonych?

J.D.: - Czas pokaże jakim prezydentem będzie Obama, moim zdaniem w ciągu roku rozwieją się wątpliwości co do stylu rządzenia nowego prezydenta. Dla Stanów Zjednoczonych Ameryki będzie on raczej dobrym przywódcą, gdyż zapewne skupi się na sprawach gospodarczych, czego kraj ten obecnie potrzebuje. Nie obawiam się też zerwania sojuszu z Polską, wśród jego doradców są Madeleine Albright i Zbigniew Brzeziński, przez co Europa wschodnia nie zostanie pozostawiona sama sobie przeciwko Rosji.

D.G.: - Powróćmy może do Polski… Jak przeżywałeś Narodowe Święto Niepodległości? Czy 90. Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski nasunęła Ci jakieś szczególne refleksje?

J.D.: - Prawdę mówiąc spędziłem ją w domu na odrabianiu lekcji, chociaż… to właśnie dzięki wydarzeniom sprzed 90. laty mogłem je odrabiać po polsku(…) porównując te epoki, żal mi trochę, iż ówczesna polityka była tworzona przez ideowców i specjalistów w swoich dziedzinach, czego brakuje w dzisiejszych dniach.

D.G.: - Chciałbym jeszcze, abyś publicznie wypowiedział swoje zdanie na temat ostatniej uroczystości szkolnej. Co twoim zdaniem było w niej najciekawsze? Czy sądzisz, że słuszną rzeczą jest, by w szkole było miejsce na tego typu wydarzenia? Co one dają młodemu pokoleniu?

J.D.: - Przypominają nam ofiarę, jaką przodkowie dali za wolność. Naszą wolność, gdyż gdyby nie tacy ludzie jak Piłsudski, zapewne rozmawialibyśmy teraz po niemiecku. Myślę, iż każdy z nas może ofiarować swoje 2 godziny na takich uroczystościach, to i tak mało w porównaniu z tym, czego dokonało tamto pokolenie.

D.G.: - Przychodzi mi poinformować, że niestety nasza dzisiejsza audycja dobiega końca. Zaczęliśmy od światowej polityki a skończyliśmy na przysłowiowym „naszym podwórku”. Poruszyliśmy zasadnicze problemy, którymi żyje świat, Europa, Polska i nasza szkoła. Bardzo ci dziękuję, Juliuszu,  za uczestnictwo w „Rozmowach na poziomie”.

Gościem programu był Juliusz Dworacki, którego przedstawiać specjalnie nie trzeba. Ja Wam dziękuję za uwagę.


POWRÓT