W środę 20 października 2010 r. klasa pierwsza oraz klasy drugie gimnazjum wraz z wychowawcami: p. Barbarą Chmielewską – Brzostowską, p. Joanną Pawłowską i p. Anną Żerko wybrały się na wycieczkę do Szreniawy i Puszczykowa. Wycieczka odbyła się w ramach planu poznawania naszego regionu „Wielkopolska da się lubić”.
Punktualnie o godzinie 9.00 przyjechaliśmy do Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wielkiej lokomobili Kemn - Breslau z 1927 roku, która była cudem techniki w dwudziestoleciu międzywojennym. Następnie Pani Przewodnik oprowadziła nas po pawilonach, w których znajdowały się ekspozycje dotyczące: różnorodności technik rolniczych, chowu i hodowli zwierząt, bartnictwa i pszczelarstwa, hodowli roślin i ogrodnictwa, chmielarstwa i wikliniarstwa, transportu wiejskiego i komunikacji, przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego, rzemiosła wiejskiego, etnografii, historii i sztuki. Uczniowie mogli spróbować, jak kiedyś kobiety przędły na krosnach, czy jak mełli z ziaren mąkę. Jednak największą atrakcją był muzealny folwark i znajdujące się tam zwierzęta hodowlane. Zwiedzający mogli zobaczyć (niektórzy, ci odważniejsi nawet dotknąć): konika polskiego, kuca szetlandzkiego, kozy, owce, świnię łaciatą oraz różne rodzaje bydła. Niestety król bydła i obory – byk albo się obraził na nas albo się przestraszył i jedynie mogliśmy oglądać jego... ogon.
Po obejrzeniu zbiorów w Szreniawie pojechaliśmy do Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od domu pisarza, gdzie znajdują się bogate zbiory pamiątek z podróży do Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji. Wrażenie robią pływające w akwarium piranie, ekspozycja przepięknych i kolorowych motyli tropikalnych oraz wypreparowane krokodyle i kajmany. Uwagę zwiedzających przykuwały także różne maski obrzędowe, szczególne ta, która według wierzeń afrykańskich spełnia wszystkie marzenia (oprócz materialnych). Wspaniały jest również zbiór książek Arkadego Fiedlera - wydania 32 tytułów w 23 językach. Równie ciekawe była ekspozycja pt. „Tajemniczy świat Indian”, która mieści się w piwnicy budynku i składała się z sali wypełnionej postaciami Indian, malowidłami i symbolami oraz z sali zaadaptowanej na grobowiec króla Majów. Kolejnym punktem zwiedzania była piramida, stojąca w przy muzealnym parku. Piramida została zbudowana na wzór egipskiej piramidy Cheopsa, tylko jest 23 razy mniejsza. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki był statek - replika legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba „Santa Maria”. Jest to pierwszy tego typu statek „zwodowany” w ogrodzie a nie na morzu. Ciekawostką jest to, że replika zrobiona jest w skali 1:1, a na „wodowaniu” był potomek sławnego odkrywcy – również Krzysztof Kolumb.
mgr Joanna Pawłowska