Z niniejszych obchodów rocznicowych wyróżniłbym dwa szczególnie istotne dla mnie elementy: Nabożeństwo ekumeniczne w intencji jedności Europy (z napawającą do refleksji nad korzeniami i przyszłością Zjednoczonej Europy homilią Abpa Stanisława Gądeckiego) oraz przemówienie Komisarz ds. Polityki Regionalnej profesor Danuty Hübner, które stanowiło swego rodzaju krótki przegląd korzyści płynących z tych pięciu lat członkowstwa Polski w Unii Europejskiej.
Chciałbym odwołać się do wspomnianego powyżej nabożeństwa ekumenicznego, któremu przewodniczył nie tylko Pasterz Archidiecezji Poznańskiej, lecz również - co niemniej istotne - dwaj przedstawiciele kościołów protestanckich (Kościoła Zielonoświątkowców i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Sądzę, że w dobie politycznej unifikacji państw Starego Kontynentu, równie ważne wydaje się być jednoczenie Kościoła Chrystusowego, który uległ licznym rozdrobnieniom. Uważam, iż połączenie idei integracji europejskiej z ekumenizmem jest bardzo korzystne i może również mieć wpływ na trwanie Europy przy swych chrześcijańskich korzeniach, które stanowią o jej bogactwie kulturowym.
Pragnąłbym również wspomnieć, o oprawie konferencji na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bardzo mi się podobał międzynarodowy charakter niniejszej uroczystości, co bez wątpienia podwyższyło rangę owych obchodów. Cieszę się, że Polska, a w szczególności Poznań doszedł do takiego stadium rozwoju ekonomicznego, że stanowi centrum konferencyjno-dyplomatyczne dla przybywających do stolicy Wielkopolski licznych przedstawicieli elit europejskich. Pozostaje również cieszyć się, że młode pokolenie jest zapraszane przez nadmienione kręgi polityczne do aktywnego współudziału w budowaniu jedności pomiędzy Wspólnotą Europejską a Rzeczpospolitą Polską.
Dominik Gajda z klasy I liceum |